29 Aralık 2012 Cumartesi

2013'e 2 kala...

2012’yi geride bırakmaya 2 gün kala yine ve yeniden muhasebe zamanıdır. Dilekler gerçekleşti mi, beklenmedik neler oldu, sıradışı olaylar neydi?

2012’in ilk 6 ayı benim için zorlayıcı ve can sıkıcı geçti. Astrologların değerlendirmeleri doğru çıktı yani. Boğa burcu için 2012’in ikinci yarısı güzel geçeceğini söylüyorlardı, gerçekten de öyle oldu.

Ancak ilk 6 aydan çıkardığım çok değerli derslerim oldu. Bu öğrenimler cebimde artık ve bundan böyle aynı hatalara düşmemeye gayret edecem. İkinci yarıda neler mi oldu? Neler olmadı ki!

Hiç beklenmedik bir anda karşıma çok güzel bir iş fırsatı çıktı. Bugüne kadar deneyimlememiş olduğu bir alanada çalışmaya başladım, hem de çok keyif alarak. Yelp Amerika’nın en güçlü sitelerinden biri ve Türkiye’ye açılmaya karar vermişlerdi. Öncesinde yapılaması gereken işler için beni bulmuşlardı. Sayelerinde hayatıma bir sürü yeni ve güzel insan katıldı. Diğer taraftan arkadaşlarına da para kazandırmanın kolay olmadığını, benden genç nesillerin dünyaya ne kadar farklı baktıklarını ve bu tarz sitelerin neden başarılı olduğunu öğrenme şansım oldu.

Sitenin Türkiye sayfası açılacağı gün heyecan çok büyüktü. Skype üzerinden San Francisco ofisine bağladım ve geceyarısı saat 00:00’da sayfa online olmasıyla birlikte ofiste kutlamalar başladı. Ne mi yaptılar? Türkiye bayrağını asma töreni gerçekleşti. Ofisteki bir dolu Amerikalı bir ağızdan İstiklal Marşını söyledi (daha doğrusu söylemeye çalıştı), konuşmalar yapıldı, baklavalar yendi... kısaca çok keyifliydi =))

Gelelim 2012’in diğer olaylarına... Yelp’in yanısıra yine başka işlerle de uğraştım elbette! Etsy’de seramik sanatçısı ve arkadaşım Hande Bilten’le Noel dükkanı açtık. Hande seramiklerini satışa sunarken, bende Hande sayesinde bulaştığım Etamin ürünler satmaya başladık. İşler gayet tıkırında giderken beklenmedik bir anda Sandy kasırgası bizi de vurdu. Normalde çok daha yoğun satışın gerçekleşmesi gerektiği halde işler çok düştü. Neyse ki bu iş de bir şekilde sonuna geldi. Deneyimlerden yola çıkarak yeni projelere başladım =)

2012’yi duygusal olarak yorumlamam gerekirse; yine dostluklarımla sınandığım bir yıl oldu. Dostluklarımı herşeye rağmen ayakta tutmaya çalışsam da bana yaşatılan olaylar karşısında dost bildiğim insanlar direnmediği veya mahçup olduğu için hayatımdan çıkanlara eklentiler oldu. Ancak artık o kadar çok benzer deneyimlerim oldu ve bu sefer o kadar haklı oldum ki insanları hayatımdan çıkarırken acımadı artık. Diğer taraftan hayatın akışı bizi ayrı düşürdüğü dostlarımı yeniden buldum. O kadar özlemişim ki, o kadar 100% güzel şeyler yaşamışısız ki, o kadar birbirimizi kırmamışız ki, kaldığımız noktada devam edebiliyoruz.

2012’de yaşanan ilk’lerin en başında canım dostumun evlenmesiyle birlikte geldi. Hayatımda ilk defa nikah şahidi oldum sayesinde. Diğer ilk’ler ne mi oldu? İlk defa başkalarını düşünmeden önce kendimi düşündüm. İlk defa karşılıksı ve çıkarsız dostluk ne onu öğrendim. İlk defa Astrolojik falların çok doğru çıktığı bir yıl oldu. İlk defa hayatımda kalanlar/çıkanlar için şükrettim. İlk defa Almanya’daki 20 senelik dostumla bir seyahat planı yapabildik (gerçi Ocak 2013’de gerçekleşecek ama olsun).

Kısaca 2012 içinde birçok ilk barındırdığı, tam da söylendiği gibi gitmesi gerekenlerin gittiği, kalması gerekenlerin kaldığı, yeni deneyimlerin bol olduğu, insana saygının önemli olduğu bir yıl oldu benim için...

Sene başında hep 2012’nin sonunda gülüyor olacam diyordum. Hislerim beni yanıltmadı, gerçekten de 2012’in sonu geldi ve ben gülüyorum, keyifli ve mutluyum. 2013 için henüz bir hissiyatım olmamakla birlikte nedense beni biraz ürkütüyor. Kendi hayatımla ilgili değil ama dünya genelinin gidişatı ile ilgili biraz korkuyorum.

2013’ün hepimiz için sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder